plokstiniai tinklaraštis

Kokie pamatai geriausi ?

 Bet koks pastatas turi pamatus. Pamatai perduoda ir paskirsto pastato apkrovas į gruntą. Kuo sklype tvirtesnis gruntas, tuo mažiau technikos ir medžiagų sąnaudų reikia įrenginėjant pamatus. Pagrindinė iš pamatų reikalaujama savybė yra tvirtumas, stabilumas. Didinant ilgaamžiškumo ir komforto kokybę gyvenamuosiuose pastatuose, pamatai privalo ne tik būti tvirti bet ir sausi bei apšiltinti. Pamatų pagal savo konstrukciją sutinkamų gyvenamuosiuose pastatuose yra keletą tipų tad apžvelkime.

Poliniai pamatai

Plokštuminių pamatų mitai

Dažniausiai sutinkami mitai apie plokštuminius pamatus.

1.Plokštuminius namo pamatus iškilnos šaltis. Tokio judėjimo metu gali būti nutrauktos komunikacijos ir atsirasti neleistinos statinio deformacijos.

  Įšalas kuris įgauną plėtimosi jėgą arba kiloja statinius,gaunasi kai  vanduo esantis grunte sąveikauja su neigiama temperatūra kuri atsiranda, atėjus šaltajam metų sezonui. Jei pašalinamas nors vienas iš šių veiksnių, įšalas pagrinduose nesusidaro.

Pamatų ir grindų betonavimas

  Betonas gaunamas reaguojant vandens , užpildo smėlio žvyro ar skaldos mišiniui ir rišamosiomis medžiagomis cementui ar portliandcemenčiui.. Pagrindiniai  betono markės rodikliai yra C tai atsparumas gniuždymui, F atsparumas šalčiui ir W betono laidumas vandeniu .Tam kad betoniniai  pamatai ar grindys tarnautų ilgai, reikalinga gerai paruošti pagrindą, kurį sudaro neperšąlantis smėlio,žvyro mišinio  ar skaldos sluoksnis. Betonas tvirta medžiaga gniuždymui , tačiau tam kad suteikti betonui tvarumą ir lenkimui į  betoną dedama  armatūra, polipropileno arba smulkus metaliniai pluoštai.

Finnfoam ekstrūdinis polistirolas

   Ekstrūzinis polistirolas  XPS,  plačiai naudojama šilumos izoliacinė medžiaga,  kurios paskirtis  izoliuoti namo konstrukcijas, pamatus. Ekstrūzinis polistirolas, gali atlaikyti ilgalaikes dideles apkrovas, bei neįgeria drėgmės kas užtikrina ilgą tarnavimo laiką esant žemoms temperatūroms ir esant dideliai drėgmei. Kiekviena polistirolo markė turi savo atsparumą gniuždymui EPS polistirolo nomenklatūra prasideda nuo EPS 50 ir baigiasi marke EPS 200. Skaičius esantis prieš raides EPS parodo atsparumą gniuždymui kPa kai polistirolas gniuždomas 10 proc.

Plokštuminiuose pamatuose, įrengtos šildomos grindys

   Išpopuliarėjęs grindinis šildymas, jau nekelia klausimų dėl patogumo ir efektyvumo naudoti, palyginus su radiatorių šildymu. Šilumos namo viduje per nešėjas gali būti oras  elektros laidai arba vanduo. Dažnesnis variantas naujai statomuose individualiuose namuose yra vandeniu arba neužšąlančiu skysčiu kaip glikolis,  grindų šildymo sistema. Įsirengus grindinio šildymo sistemą nėra karštų taškų patalpoje, todėl visa šiluma atiduodama tolygiai patalpoje.

Plokštuminių pamatų atsiradimas

     Plokštuminis pamatas pakankamai sena technologija pramonės ir visuomeniniuose pastatuose, tiek kad dėl mažesnių reikalavimų šilumos nuostoliams ir vėlyvo polistirolo atsiradimo, nebuvo išnaudojami visi plokštuminio pamato privalumai. Atsiradus poreikiui išvengti šilumos tiltelių individualiuose pastatuose, ir su mažesnėmis darbo sąnaudomis įdiegti grindinio šildymo sistemą pradėta naudoti ir individualioje statyboje. Tinkamai įrengti poliniai pamatai yra stabilūs ir tvirti, greitai sumontuojami, labai tinka kur aukšti gruntiniai vandenys.

Namų statyba

Namų statyba taip pat ir nekilnojamas turtas per pastaruosius metus patyrė esminių pokyčių, kadangi nuo 2018 m. – A+ klasės, o nuo 2021 m. bus leidžiama projektuoti ir statyti –  A++ klasės namus. Pasyvus namas tai ypatingai šiltas ir sandarus pastatas, kuriame vienas svarbiausių reikalavimų yra, kad energijos suvartojimas pastato šildymui neviršytų 15 kWh/m² per metus, o pastatų sandarumas, arba oro apsikeitimas per valandą ≥ 0,60. Kaip palyginimui, šiuolaikinius reikalavimus atitinkantis įprastinis namas suvartoja vidutiniškai 120-150 W energijos vienam kvadratiniam metrui per metus.

Grindinis šildymas

 Grindinis vandeninis šildymas populiarus naujos statybos namuose, kur betonuojant grindis išvedžiojami aukštos kokybės PE-RT, politbutileno ar kitos medžiagos vamzdeliai ir užbetonuojami. Plokštuminiuose namo pamatuose  šildomos grindys montuojamos pamato konstrukcijoje. Grindinis vandeninis šildymas patalpą šildo tolygiai ir nesukuria didelės oro cirkuliacijos. Grindinio šildymo sistema yra žemesnės temperatūros, nei radiatorinė. Radiatorinė  sistema sukuria vieną karštą tašką, kad įšildytų visas patalpas.

Pamatų kaina

   Namo kaina tai ne tik kaina, kuri skiriama namui pastatyti ir įrengti, namas turi ir eksploatacijos, pastato priežiūros išlaidas, ir dažnai jos būna labai susijusios su pirmąja investicija. Kaip pavyzdys: mažai apšiltinto arba neapšiltinto namo pamatų kaina bus  mažesnė, bet dėl mažesnio apšiltinimo sluoksnio ar neteisingų konstrukcinių sprendimų,  kas metai susidarys didesnė išlaidų suma, susijusi namo priežiūros ir šildymo išlaidomis. Vidutiniškai per mažai apšiltintus pamatus yra prarandama apie  20 proc. visos šilumos.

Privalomasis statybos darbų ir civilinės atsakomybės draudimas

Nuo 2017 sausio 1d. įsigaliojo prievolė pasirūpinti  privalomuoju civilinės atsakomybės ir statybos darbų draudimu.

Statinio statytojas pasirenka statybos organizavimo būdą. Statyba gali būti organizuojama rangos būdu, statyba ūkio būdu, arba mišrus.

Jei statyba organizuojama rangos būdu,sudaroma rangos sutartis, samdomas rangovas  visiems statybos darbams vykdyti, atitinkamu draudimu turi draustis rangovas.